Правни основ за област управљања људским ресурсима у локалној самоуправи садржан је у члану 188. Закона о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе («Сл. Гласник РС» 21/2016) којим је прописано да се код послодавца посебно организују послови управљања људским ресурсима, односно, чланом 189. којим је прописано да се послови управљања људским ресурсима односе на:
- стручне послове у поступку запошљавања и избора кандидата;
- припрему предлога кадровског плана;
- организацију стручног усавршавања службеника;
- процену ефеката спроведених обука;
- анализу потреба за обуком и додатним образовањем сваког службеника;
- припрему предлога годишњег програма стручног усавршавања службеника и предлога финансијског плана за извршавање годишњег прогрaма стручног усавршавања;
- анализу резултата и праћење ефеката оцењивања службеника;
- вођење кадровске евиденције запослених;
- остале послове од значаја за каријерни развој службеника.
Људи су најзначајнији ресурс сваке организације. Запослени, њихови квалитети, резултати, вредности, способности, вештине, могућности, знања, потенцијали и мудрости су основа конкурентске предности.
Управљање људским ресурсима, као основни задатак има да се прави човек постави на право место. Успешне организације су оне у којима су интереси организације у складу са интересима запослених.
Град Ваљево је једна од 20 локалних самоуправа у Србији, којима подршку за увођење управљања људским ресурсима, пружа Пројекат „Управљање људским ресурсима у локалној самоуправи“, који имплементира Савет Европе, у сарадњи са пројектним партнерима МДУЛС и СКГО, а финансира Европска унија и Савет Европе.
У циљу што ефикаснијег спровођења активности на пројекту, формирана је Радна група за успостављање послова управљања људским ресурсима у граду Ваљеву.