ИЗ ШТАБА ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ ГРАДА ВАЉЕВА
ЗБОГ ВАНРЕДНЕ ЕПИДЕМИОЛОШКЕ СИТУАЦИЈЕ ОД COVID-19 ОБОЉЕЊА, У ГРАДУ ЈЕ ОД 07.07.2020. ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА И СПРОВОДЕ СЕ МЕРЕ КРИЗНОГ ШТАБА, ВЛАДЕ РС И ГРАДСКОГ ШТАБА ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ ВАЉЕВА.
15.03.2021. Епидемиолошка ситуација COVID-19 болести у Ваљеву у односу на претходни дан више лабораторијски потврђених новооболелих (прешло 50), више прегледа COVID амбуланти ДЗ , мање прегледа у COVID пуц Болнице , мање на хоспитализацији и респиратору, више отпуста него пријема, није било смртних исхода, мање вакцинисаних .
Сл.1.Број лабораторијски потврђених новооболелих расте свакодневно од 01.03.2021.У прве две недеље јануара од 16- 48, а затим се до 01.03.2021. број лабораторијски потврђених новооболелих се одржава између 20-30. Број лабораторијски потврђених новооболелих променљив и кретао се од 30-51.
Предлог мера:
1.ВАКЦИНАЦИЈА вакцинални пункт -ХОТЕЛ ГРАНД И ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРУ. Вакцинација се спроводи код особа узраста од 18 година старости, нарочито за медицинско особље и лица која су у блиском контакту са вирусом.
Примењују се две дозе вакцине у размаку од 2 до 4 недеље следећих вакцина : Pfizer-BioNTech, Sputniк V, Sinopharm и AstraZeneca у размаку од 12 недеља.
2.ДА СВАКИ ПОЈЕДИНАЦ ПОВЕЋА ЛИЧНУ ОДГОВОРНОСТ и када је на кућном лечењу или кућном карантину , на радном месту, у затвореном и отвореном, да не организују и не учествују на скуповима,прославама и другим окупљањима бројнијим од 5 учесника и не борави дуже од 15 минута у објектима где нису обезбеђене неопходне мере превенције (дистанца, маска,дезинфекција…) како би заштитила себе и своје најближе и допринела да здравствени систем и други системи обезбеде сталну функционалност;
3.СПРОВОДИТИ КОРДИНИСАНИ ИНСПЕКЦИЈСКИ НАДЗОР ГРАДСКИХ И РЕПУБЛИЧКИХ ИНСПЕКЦИЈА, ПО ПРЕДЛОГУ КОРДИНАЦИОНОГ ТЕЛА ЗА ИНСПЕКЦИЈЕ ВЛАДЕ РС ПО ПРОЦЕЊЕНОМ РИЗИКУ.
ПРЕСЕЦАЊЕМ ПУТЕВА ПРЕНОСА, ОТКРИВАЊЕМ И ИЗОЛАЦИЈОМ асимптоматских, пресимптоматских носилаца вируса и ЛЕЧЕЊЕМ оболелих се спречава даље ширење болести и зато треба:
- ОДРЖАВАТИ ДИСТАНЦУ ,
- НОСИТИ МАСКУ,
- ПРАТИ РУКЕ И НЕ ДОДИРИВАТИ ЛИЦЕ,
- ИЗБЕГАВАТИ ГРУПЕ НАРОЧИТО У ЗАТВОРЕНОМ ,
- ЈАВИТИ СЕ ОРДИНИРАЈУЋЕМ ЛЕКАРУ ОДМАХ ПО ПОЈАВИ ПРВИХ СИМПТОМА.
АКО СЕ БОРАВИ ДУЖЕ У ЗАТВОРЕНОМ ПРОСТОРУ ДРЖАТИ ОТВОРЕНЕ ПРОЗОРЕ УКОЛИКО ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ ДОЗВОЉАВАЈУ ИЛИ ЧЕШЋЕ ПРОВЕТРАВАЈТЕ, ПОВРЕМЕНО НАПРАВИТИ ПРОМАЈУ,ПОВЕЋАЈТЕ ВЛАЖНОСТ У ПРОСТОРИЈИ СА ГРЕЈАЊЕМ,ОВЛАЖИВАЧИМА,МОКРИМ КРПАМА НА РАДИЈАТОРИМА, КУВАЈТЕ ВОДУ И ТД.
У складу са чл. 13. Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19„Службени гласник РС“, бр. 151 од 15. децембра 2020, 152 од 18. децембра 2020, 153 од 21. децембра 2020, 156 од 25. децембра 2020, 158 од 29. децембра 2020, 1 од 11. јануара 2021, 17 од 26. фебруара 2021, 19 од 5. марта 2021, 22 од 12. марта 2021, у градовима са ванредном ситуацијом важе и мере :
Члан 13.
НА ТЕРИТОРИЈИ ЈЕДИНИЦЕ ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ НА КОЈОЈ ЈЕ НАДЛЕЖНИ ОРГАН ПРОГЛАСИО ВАНРЕДНУ СИТУАЦИЈУ ЗБОГ НАСТАНКА ЕЛЕМЕНТАРНЕ НЕПОГОДЕ ШИРЕЊЕМ ЕПИДЕМИЈЕ ЗАРАЗНЕ БОЛЕСТИ COVID-19 ИЗАЗВАНЕ ВИРУСОМ SARS-COV-2, даном ступања на снагу акта о проглашењу ванредне ситуације примењују се следеће посебне мере заштите становништва од заразних болести:
1) забрана окупљања у затвореном и отвореном простору више од пет лица, ако није могуће обезбедити физичку дистанцу од два метра и одговарајуће мере личне заштите;
2) у јавним парковима и игралиштима, као и током вежбања на отвореном простору дозвољено је окупљање до пет лица, уз одговарајуће мере личне заштите;
3) у свим затвореним просторима обавезно ношење заштитних маски и поштовање физичке дистанце од два метра;
4) забрана организовања свечаности, као и организовања спортских и других забавних манифестација;
5) ограничава се радно време угоститељских објеката који немају башту и ноћних клубова, тако да ти објекти неће радити од 21.00 часа до 06.00 часова наредног дана;
6) ограничава се радно време угоститељских објеката који имају башту, тако да ти објекти неће пружати угоститељске услуге у затвореном делу објекта од 21.00 часа, а у отвореном делу објекта (башти) од 23.00 часа до 06.00 часова наредног дана;
7) прилагођавање рада угоститељских објеката тако да за једним столом не могу седети више од два лица, изузев ако су у питању родитељи и малолетна деца или лица која живе у заједничком домаћинству, уз обавезни размак од два метра између столова;
8) пуна примена свих превентивних мера у установама предшколског васпитања и образовања;
9) у основним и средњим школама и високошколским установама одложити окупљања, а пријемне и друге испите организовати уз примену свих мера личне заштите (физичка дистанца од два метра, обавезно ношење маске и/или визира и рукавица);
10) у јавном превозу обавезно ношење заштитних маски, уз редовно проветравање и дезинфекцију возила;
11) забрана коришћења отворених и затворених базена, спа и велнес центара;
12) спровођење мера заштите у верским објектима и приликом вршења верских обреда;
13) спровођење мера заштите у козметичким, фризерским салонима, салонима лепоте, фитнес центрима и теретанама (маске и рукавице);
14) честа дезинфекција свих јавних објеката;
15) препоручује се дезинфекција најмање једанпут дневно заједничких просторија у стамбеним зградама;
16) што чешће прање улица и јавних површина уз употребу дезинфекционих средстава.
За сваку јединицу локалне самоуправе, у случају проглашења ванредне ситуације због настанка елементарне непогоде ширењем епидемије заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2, Влада може, посебном одлуком, изменити мере из става 1. овог члана, односно oдрeдити друге посебне мeрe заштите становништва од заразне болести COVID-19, услове, нaчин спрoвoђeњa и извршиоце, ако то налажу посебне околности.
Спровођење мера заштите из ст. 1. и 2. овог члана, у складу са законом утврђеним овлашћењима, обезбеђују, координирају и надзиру председници општина, односно градоначелници преко надлежних општинских, односно градских органа и служби, штабови за ванредне ситуације јединица локалне самоуправе и надлежни заводи, односно институти за јавно здравље.
Радно време регулисано Наредбом о радном времену за време неповољне епидемиолошке ситуације током трајања заразне болести COVID-19 „Службени гласник РС“, број 22/2021
- 224 Вакцинисаних особа првом или другом дозом (Sputniк V, Sinopharm).
- 51 – лабораторијски потврђен новооболели.
- 5246 –на кућном лечењу и у болници
- 0 – умрло.
- 0-завршило кућну изолацију –излечено.
- 284 – прегледa у COVID амбуланти ДЗ.
- 11– прегледа у COVID амбуланти ОБ Ваљево .
- 5– пријема на хоспитализацију.
- 97 оболелих на хоспитализацији у COVID делу ОБ Ваљево
- 10-на респиратору
- 7 отпустa
- 158– тестирана(144 -ДЗ, 0– Болница и 14–ЗЗЈЗ Ваљево) .
2 – запослена у здравственим установама у кућном карантину.
27 –запослена у здравственим установама у кућној изолацији-лечењу.
Подаци ЗЗЈЗ у 13 часова , ДЗ и ОБ Ваљево у 2 час дана 15.03.2021.
На територији Округа 15.03.2021. године у свим општинама и Ваљеву је 64 лабораторијски потврђена новооболела. У Осечини и Лајковцу без новооболелих. У Мионици 1, у Љигу 3 , Убу 9 лабораторијски потврђених.
УКУПАН БРОЈ ЛАБОРАТОРИЈСКИ ПОТВРЂЕНИХ ОБОЛЕЛИХ У ВАЉЕВУ ОД ПОЧЕТКА ЕПИДЕМИЈЕ ЈЕ 8943. УМРЛО 188 ОД СВИХ УЗРОКА.
–У првом таласу епидемије је оболело 199 и умрло 19 оболелих .
–У другом таласу епидемије од 17.06.2020. до 08.10. је оболело 995 и умрло 13 оболелих.
-У трећем таласу од 08.10.2020. до данас је оболело 7746 особе, излечено 2393 и умрло 156 ( од свих узрока).
Oболели су свих старосних група са различитих градских и сеоских подручја,ђаци, труднице,запослени (у промету, услугама, јавним службама, здравству,школама, обдаништима…) незапослени, пензионери и особе из кућног карантина,што указује на широку локалну трансмисију у радној и животној средини у затвореном и отвореном простору.