ИЗ ШТАБА ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ ГРАДА ВАЉЕВА
ЗБОГ ВАНРЕДНЕ ЕПИДЕМИОЛОШКЕ СИТУАЦИЈЕ ОД COVID-19 ОБОЉЕЊА, У ГРАДУ ЈЕ ОД 07.07.2020. ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА И СПРОВОДЕ СЕ МЕРЕ КРИЗНОГ ШТАБА, ВЛАДЕ РС И ГРАДСКОГ ШТАБА ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ ВАЉЕВА.
ЕПИДЕМИОЛОШКА СИТУАЦИЈА COVID-19 БОЛЕСТИ У ВАЉЕВУ од 01.01. дo 03.03.2021.године (Сл.1.).
ТРЕЋЕГ марта (више лабораторијски потврђених новооболелих , више прегледа у ДЗ, мање у Болници, више на хоспитализацији и више на респиратору, више пријема од отпуста).
278 Вакцинисаних особа првом или другом дозом (Sputniк V,AstraZeneca,Sinopharm Pfizer-BioNTech)
42 – лабораторијски потврђена новооболела .
4778 –на кућном лечењу и у болници
0 – умрло.
1-завршило кућну изолацију –излечено.
289 – прегледa у COVID амбуланти ДЗ.
12– прегледа у COVID амбуланти ОБ Ваљево .
3– пријема на хоспитализацију.
58 оболелих на хоспитализацији у COVID делу ОБ Ваљево.
10-на респиратору .
171– тестирано(98 -ДЗ, 48– Болница и 25–ЗЗЈЗ Ваљево) .
6 – запослених у здравственим установама у кућном карантину.
25 –запослених у здравственим установама у кућној изолацији-лечењу.
Подаци ЗЗЈЗ у 13 часова , ДЗ и ОБ Ваљево у 21 час дана 03.03.2021.
На територији Округа у свим општинама и Ваљеву расте број лабораторијски потврђених новооболелих и 03.03.2021. године износи 78. Број лабораторијски потврђених новооболелих у Мионици и у Лајковцу је по 5 , у Љигу 6 и у Убу и Осечини по 10.
УКУПАН БРОЈ ЛАБОРАТОРИЈСКИ ПОТВРЂЕНИХ ОБОЛЕЛИХ У ВАЉЕВУ ОД ПОЧЕТКА ЕПИДЕМИЈЕ ЈЕ 8460. УМРЛО 176 ОД СВИХ УЗРОКА.
–У првом таласу епидемије је оболело 199 и умрло 19 оболелих .
–У другом таласу епидемије од 17.06.2020. до 08.10. је оболело 995 и умрло 13 оболелих.
-У трећем таласу од 08.10.2020. до данас је оболело 7226 особе, излечено 2392и умрло 144 ( од свих узрока).
Сл.2. Однос тестираних и лабораторијски потврђених новооболелих. Просечна позитивност тестираних у последња три дана је порасла ну односу на фебруар са 19,16 % на 23,46%.
Oболели су свих старосних група са различитих градских и сеоских подручја,ђаци, труднице,запослени (у промету, услугама, јавним службама, здравству,школама, обдаништима…) незапослени, пензионери и особе из кућног карантина,што указује на широку локалну трансмисију у радној и животној средини у затвореном и отвореном простору и на не спровођење мера .
Пораст броја прегледа у COVID амбуланти ДЗ и Болнице, броја лабораторијски потврђених новооболелих , пораст броја на хоспитализацији и респиратору захтевају :
ДА СВАКИ ПОЈЕДИНАЦ ПОВЕЋА ЛИЧНУ ОДГОВОРНОСТ и када је на кућном лечењу или кућном карантину , на радном месту, у затвореном и отвореном, да не организују и не учествују на скуповима,прославама и другим окупљањима бројнијим од 5 учесника и не борави дуже од 15 минута у објектима где нису обезбеђене неопходне мере превенције (дистанца, маска,дезинфекција…) како би заштитила себе и своје најближе и допринела да здравствени систем и други системи обезбеде сталну функционалност;
ДА ЛИЦА КОЈА СЕ НАЛАЗЕ У КУЋНОМ КАРАНТИНУ поштују наложене мере решењем (ограничење слободе кретања,праћење здравственог стања;
ДА ПРЕДУЗЕТНИЦИ, ПРАВНА ЛИЦА И ДРУГИ ПОСЛОВНИ СУБЈЕКТИ КАО И ЗАПОСЛЕНИ ДОСЛЕДНО спроводе све наложене и предложене мере у пословним просторијама;
Доследно спровођење свих превентивних мера у УСТАНОВАМА ПРЕДШКОЛСКОГ ВАСПИТАЊА И ШКОЛСКОГ ОБРАЗОВАЊА;
У ЈАВНОМ ПРЕВОЗУ обавезно ношење заштитних маски, уз редовно проветравање и дезинфекцију возила;
Спровођење мера заштите У ВЕРСКИМ ОБЈЕКТИМА И ПРИЛИКОМ ВРШЕЊА ВЕРСКИХ ОБРEДА;
Спровођење мера заштите у КОЗМЕТИЧКИМ, ФРИЗЕРСКИМ САЛОНИМА, САЛОНИМА ЛЕПОТЕ, ФИТНЕС ЦЕНТРИМА И ТЕРЕТАНАМА (МАСКЕ И РУКАВИЦЕ).
ПОЈАЧАТИ КОРДИНИСАНИ ИНСПЕКЦИЈСКИ НАДЗОР ГРАДСКИХ И РЕПУБЛИЧКИХ ИНПЕКЦИЈА, ПО ПРЕДЛОГУ КОРДИНАЦИОНОГ ТЕЛА ЗА ИНСПЕКЦИЈЕ ВЛАДЕ РС, А ПО ПРОЦЕЊЕНОМ РИЗИКУ.
ПРЕСЕЦАЊЕМ ПУТЕВА ПРЕНОСА, ОТКРИВАЊЕМ И ИЗОЛАЦИЈОМ асимптоматских, пресимптоматских носилаца вируса и ЛЕЧЕЊЕМ оболелих се спречава даље ширење болести и зато треба:
- ОДРЖАВАТИ ДИСТАНЦУ,
- НОСИТИ МАСКУ,
- ПРАТИ РУКЕ И НЕ ДОДИРИВАТИ ЛИЦЕ,
- ИЗБЕГАВАТИ ГРУПЕ НАРОЧИТО У ЗАТВОРЕНОМ ,
- ЈАВИТИ СЕ ОРДИНИРАЈУЋЕМ ЛЕКАРУ ОДМАХ ПО ПОЈАВИ ПРВИХ СИМПТОМА.
АКО СЕ БОРАВИ ДУЖЕ У ЗАТВОРЕНОМ ПРОСТОРУ ДРЖАТИ ОТВОРЕНЕ ПРОЗОРЕ УКОЛИКО ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ ДОЗВОЉАВАЈУ ИЛИ ЧЕШЋЕ ПРОВЕТРАВАЈТЕ, ПОВРЕМЕНО НАПРАВИТИ ПРОМАЈУ, ПОВЕЋАЈТЕ ВЛАЖНОСТ У ПРОСТОРИЈИ СА ГРЕЈАЊЕМ ОВЛАЖИВАЧИМА,МОКРИМ КРПАМА НА РАДИЈАТОРИМА, КУВАЈТЕ ВОДУ ИТД.